حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

دریـچه ای به دنیـای مدیریت گردشگـری، جهانگـردی، هتـلداری، راهنمـای تـور و مدیریت فنـی دفاتر خدمـات مسافرتـی

آمار سایت

نظرسنجی سایت

کدام یک از کشورهای زیر از نظر آثار ثبت شده در یونسکو با ایران برابر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 199
 • بازدید دیروز : 998
 • بازدید کل : 557672

«چرخه حیات مقصد گردشگری» یا چرخه عمر مقصد باتلر


«چرخه عمر مقصد» یک مدل پژوهشی است که در سال 1980 توسط باتلر ارائه شد. این مدل مراحل توسعه یک مقصد گردشگری را در قالب چند مرحله به تصویر می کشد:

***

مرحله اول این مدل «کشف» نام دارد که در این مرحله مقصد گردشگری با تعداد کمی از گردشگران روبرو است و اثرات اقتصادی اندکی متوجه آن است.تعداد کم گردشگران به حدی است که نیاز به امکانات گردشگری را ضروری نمی کند زیرا عواید دریافتی از آن اندک است. ارتباط گردشگری با اقتصاد محلی اندک، رابطه گردشگران با جامعه محلی صمیمی، کنترل فرایندها از سوی مردم محلی بالا و در مجموع می توان اظهار داشت که فعالیت گردشگری به شکل رسمی وجود ندارد.

مرحله دوم «گسترش» (تحول) یا وارد عمل شدن نامیده می شود که با افزایش فعالیت های گردشگری همراه است و دراین مرحله تعداد گردشگران بیشتری با هدف اقامت کوتاه مدت به مقصد وارد می شوند و موسسات تجاری شروع به احداث خدمات و امکانات تخصصی گردشگری می کنند. تعداد گردشگران به اندازه ای است که عواید کافی به همراه دارد و خدمات رسانی به گردشگران شکل رسمی به خود می گیرد.

مرحله سوم با «توسعه» همراه است که رشد سریع گردشگری و تغییرات مهم در تمامی جنبه های آن؛ در یک زمان نسبتاً کوتاه رخ می دهد. در این مرحله مقصد وارد یک سیستم یکپارچه رسمی گردشگری می شود که از شرکت ها و بنگاه های غیر محلی و فراملی تشکیل شده است. در این مرحله دورنمای گردشگری شکل گرفته و مقصد حالتی فراملی می یابد.

مرحله چهارم «تثبیت» یا تحکیم بخشی است که در این مرحله کل بازدیدکنندگان یکسال مقصد بیش از جمعیت ساکنان آن است و سطح توسعه گردشگری بیش از ظرفیت های کشش محیطی، اقتصادی و اجتماعی مقصد می باشد که همین امر زمینه زوال محصول گردشگری را فراهم می کند.

***

مرحله پنجم «رکود» است که به آن اشباع نیز می گویند. در این مرحله علی رغم امکانات بالای گردشگری در مقصد؛ نرخ گردشگران ورودی افزایش نمی یابد و اغلب بازدیدکنندگان مقصد؛ گردشگران تکراری هستند. پس از مرحله رکود؛ یک مقصد می تواند وارد دو فاز مختلف شود. فاز اول «افول» است که در این مرحله نرخ گردشگران تکراری نیز دچار کاهش شده و برخورد جامعه محلی با گردشگران نامطلوب است و امکانات گردشگری کمتری مورد استفاده قرار می گیرند. اما فاز دوم مرحله «نوسازی» یا احیاء است که دوره دیگری از روند گسترش و توسعه آغاز شده و محصولات جدیدی عرضه و یا تصویری تازه از مقصد برای گردشگران ترسیم می شود.

 

 

«سند راهبردی توسعه گردشگری کشور» را بهتر بشناسیم


برنامه ریزی راهبردی یک اقدام مهم در مسیر طراحی و تنظیم اولویت های یک سازمان است که تلاش دارد جریان استفاده از منابع را به سمت حصول اهداف سازمانی هدایت کند. همچنین دستیابی به هم افزایی کارکنان سازمان را میسر می سازد و موانع موجود در مسیر کارایی آنان را کاهش می دهد. سند راهبردی؛ یک سند مکتوب و واضح از آینده سازمان و مجموعه اقداماتی است که در راستای عملیاتی شدن آن صورت می گیرد. سند راهبردی چشم انداز، بیانیه ماموریت، ارزش محوری، اهداف کلان و برنامه عملیاتی را مشخص می سازد.

***

سند راهبردی توسعه گردشگری کشور؛ با ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی در راستای اتخاذ رویکرد بین بخشی و یکپارچگی در جهت دستیابی به توسعه پایدار گردشگری با هماهنگی دستگاه های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه، تدوین و از سوی دفتر هیئت دولت در شهریور ماه 1399 به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ شد.

مشخص ساختن خطوط کلان سیاستی بر اساس چالش های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه توسعه گردشگری، پیاده سازی اهداف در پویاترین شکل ممکن با هدف افزایش بهره وری و توسعه و در نهایت دستیابی به شاخص های رقابت پذیری سفر و گردشگری از اهداف کلی این سند می باشد.

***

این سند که با مدل فرایندی تدوین شده است؛در بخش های زیست محیطی تا شبکه های گردشگری کشور از جامعیت مطلوبی برخوردار است و توجه خاصی به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری دارد. در ادامه می توانید؛ جهت مطالعه و آشنایی بیشتر از جزئیات آن؛ «سند راهبردی توسعه گردشگری کشور» را به رایگان دانلود نمائید.

آزمون جامع گردشگری چیست؟


آزمون جامع گردشگری؛ کنکور فراگیران دوره های آموزشی و علاقه مندان ورود به صنعت گردشگری است که در هر سال و در دو نوبت از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار می شود. این آزمون با محوریت پنج گروه راهنمای ایرانگردی-جهانگردی (فرهنگی)، راهنمای طبیعت گردی، راهنمای ژئوتوریسم، مدیران فنی دفاتر خدمات مسافرتی و مدیران تاسیسات گردشگری برگزار می شود. افراد پس از قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه حضوری می توانند مدارک مورد نظر خود را دریافت کرده و آماده فعالیت در یکی از پنج بخش نامبرده باشند. دو گروه از افراد در آزمون جامع گردشگری می توانند شرکت کنند: فارغ التحصیلان رشته های گردشگری با حداقل مدرک کارشناسی و کلیه افرادی که دوره های کوتاه مدت آموزش گردشگری را در آموزشگاه های مجاز گذرانده و موفق به اخذ مجوز داخلی جهت شرکت در آزمون جامع شده اند.

***

افراد واجد شرایط می توانند از طریق سامانه edutourism.ichto.ir ثبت نام نمایند و جهت ثبت نام ارائه مدارک زیر الزامی است:

-کارت ملی

-شناسنامه (صفحات اول و دوم)

-مدرک تحصیلی (یا گواهی اشتغال به تحصیل)

-عکس پرسنلی

بر اساس مصوبه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تمامی دروسی که شرکت کنندگان موفق به اخذ نمره قبولی در آن می شوند تا 3 مرحله قابلیت ذخیره دارد و داوطلبان می تواند در نوبت های بعدی تنها درس هایی که موفق به اخذ نمره ی قبولی برای آن نشده اند را امتحان دهند. پس از طی سه مرحله مجاز و عدم قبولی در تمامی دروس؛ شرکت مجدد در آزمون جهت تمامی دروس الزامی است.

***

همچنین نمره قبولی برای فارغ التحصیلان رشته های گردشگری در تمامی دروس 10 و برای درس زبان 12 می باشد و نمره قبولی برای فارغ التحصیلان دوره های آموزشی گردشگری (آموزشگاهی) در تمامی دروس 10 و میانگین نمرات 12 خواهد بود.

 

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 140 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 95 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: بهمن 95

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی بند ب- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی است که مشتمل بر 120 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

- شناخت صنعت گردشگری

- بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی و گردشگری

- برنامه ریزی و سرپرست گشت ها

- شناسایی مسیرهای گردشگری

- آشنایی با قوانین و مقررات گردشگری در دفاتر خدمات

- انگلیسی تخصصی و مکاتبات دفاتر خدمات مسافرتی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی- مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان فرهنگی- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان فرهنگی است که مشتمل بر 160 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

- معماری ایران و جهان

- آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین

- آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی

- شناخت اماکن تاریخی ایران

- شناخت صنعت گردشگری

- مبانی اکوتوریسم و طبیعت گردی

- جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی

- زبان تخصصی انگلیسی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان گردشگری- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان گردشگری-مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

سفرنامه (سیاحتنامه) شاردن


سر ژان شاردن، جهانگرد و فیلسوف بزرگ فرانسوی در شانزدهم نوامبر سال ۱۶۴۳ در پاریس چشم به جهان گشود. وی پس از اینکه تحصیلات خود را به اتمام رسانید در سن ۲۲سالگی تصمیم گرفت که اولین سفر جهانگردی خود را از آسیا و هند شرقی شروع نماید که بیشترین تمایلش وی از این سفر، اشتیاق به دیدن ایران بود.

شاردن دوبار به ایران سفر کرد که در سفر اول ۶ سال و در سفر دوم ۴ سال در ایران ماند و زبان فارسی را آموخت. وی اولین جهانگرد اروپایی بود که توانست زبان فارسی را فرا بگیرد، بخواند و بنویسد و اولین کتابش را که به سفرهای ایران اختصاص داشت در سال ۱۷۷۱ میلادی در پاریس منتشر کند. وی بر خلاف اغلب جهانگردان اروپایی که به ایران آمدند وضعیت و شرایط زندگی مردمان آن دوره را بدون هیچ قصد و قرضی به رشته ی تحریر در آورد. متن کامل سفرنامه ی شاردن در سال ۱۸۱۱ میلادی و به تشویق ناپلئون بناپارت که در آن موقع با ایران رابطه ی سیاسی برقرار کرده بود، در آن کشور انتشار یافت.

***

ادوارد براون، ایران شناس مشهور انگلیسی در باره ی شاردن می گوید: «وی معتبرترین مورخ عهد صفوی است و سیاحت نامه ای که او نوشته است از پاره ای جهات با شاهنامه ی فردوسی می شود مقایسه اش کرد که در آن از دلاوریهای پهلوانان ایران صحبت به میان آمده است».

نوع فایل: PDF

نویسنده: ژان شاردن

ترجمه: محمد عباسی

تعداد صفحات : 3300

سال انتشار: 1350

انتشارات: امیر کبیر

زبان: فارسی

در ادامه می توانید این کتاب را به صورت رایگان دانلود نمائید.

 

برای مشاهده سایر «کتاب های سفرنامه و خاطرات» اینجا کلیک نمائید.

منابع درسی آزمون جامع گردشگری


آزمون جامع گردشگری؛ در واقع کنکور سراسری علاقه مندان و فراگیران دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری است که قصد دارند کارت راهنمای تور خود را دریافت نمایند. این آزمون از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هر سال و در دو نوبت برگزار می شود. افراد واجد شرایط شرکت در این آزمون به دو گروه تقسیم بندی می شوند. گروه اول دانش آموختگان رشته های گردشگری که موفق به اخذ حداقل مدرک کارشناسی شده اند و گروه دوم فراگیران دوره های آموزشی راهنمای گردشگری که دوره های آموزشی خود را در مراکز آموزشی و آموزشگاه های مجاز با موفقیت طی نموده و پس از قبولی در آزمون های داخلی، فرصت شرکت در آزمون جامع گردشگری را بدست آورده اند.


جهت شرکت در آزمون جامع گردشگری می بایست در محدوده زمانی مشخص شده از سوی وزارت گردشگری در این آزمون ثبت نام به عمل آورد. فرایند ثبت نام برای فراگیران دوره های آموزشی به صورت اتوماتیک و از سوی آموزشگاه ها انجام می گیرد. با این حال تکمیل بودن مدارک و همچنین گذراندن تمامی آزمون های داخلی از شروط مهم و اصلی جهت ثبت نام فراگیران خواهد بود. همچنین علاقه مندان شرکت در این آزمون که دارای مدارک دانشگاهی مرتبط هستند باید در بازه زمانی ثبت نام به همراه مدارک مورد نیاز به آموزشگاه های مذکور مراجعه و جهت ثبت نام و دریافت معرفی نامه اقدامات مقتضی را انجام دهند.

*****

در نظر داشته باشید؛ جهت ثبت نام اولیه و دریافت اطلاعات و آگاهی از اخبار مرتبط، ضروری است که به سامانه آموزش گردشگری مراجعه نمائید. همچنین منابع درسی جهت شرکت در آزمون های مختلف آزمون جامع گردشگری در ادامه در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که آزمون جامع گردشگری در پنج گروه :

 • مدیریت فنی بند ب
 • راهنمایان ایرانگردی (فرهنگی)
 • راهنمایان زمین گردشگری (ژئوتوریسم)
 • راهنمایان طبیعت (بوم گردی)
 • دوره تاسیسات گردشگری

برگزار می شود و هر فرد می تواند تنها در یکی از موارد مذکور در هر دوره شرکت کند. همچنین در صورتی که افراد موفق به کسب نمره قبولی (10 برای فراگیران و 12 برای رشته های مرتبط) در تمامی دروس آزمون های فوق نشوند؛ می توانند حداکثر تا 3 مرتبه در هر یک از دروس مورد نظر خود شرکت نمایند و شانس خود را برای قبولی در دورس مذکور مورد آزمایش قرار دهند.

در ادامه می توانید تمامی منابع درسی جهت شرکت در هر یک از آزمون های فوق را دانلود نمائید.

جایگاه هوانوردی در صنعت گردشگری


حمل و نقل در صنعت گردشگری یکی از مهمترین ساختارهای عملیاتی بخش عرضه است که زمینه ی جا به جایی افراد را ایجاد می کند و فرصتی برای شناخت بیشتر ناشناخته ها فراهم می آورد. حمل و نقل هوایی در قالب «صنعت هوانوردی» نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت صنعت گردشگری فراهم آورده است. علی رغم اینکه اولین پرواز برادران رایت تنها کم تر از یک دقیقه به طول انجامید اما تحول عظیمی در حمل و نقل جهان ایجاد کرد. هوانوردی با گذر از یکصد سالگی خود توانسته مرزهای پیشرفت علمی این صنعت را بیش از پیش جا به جا کند و پای بشر را به دور افتاده ترین نقاط این کره خاکی بکشاند. امروزه صنعت هوانوردی به بیش از 2/2 میلیارد مسافر را در در سراسر جهان خدمت خود را عرضه می دارد.

***

اقتصاد جهانی و صنعت گردشگری نیازمند سیستم حمل و نقل هوایی سالم و با کیفیت اند و باید پذیرفت بدون مسافران هوایی، بازار کسب و کار شرکت های کرایه خودرو، هتل ها و جاذبه ها نیز با خطر روبرو خواهند شد. خطوط هوایی با تجهیر به آخرین فناوری ها در ساخت هواپیماهای مدرن توانسته اند تحولات شگرفی در سفرهای هوایی ایجاد نمایند.

مستند «زندگی در عصر هواپیماها» که توسط کمپانی National Geographic تهیه شده است، نتیجه ‌ی پژوهش های کارشناسان این صنعت بر روی 18 کشور مختلف در سراسر جهان بوده که نشان میدهد چگونه هواپیماها زندگی مردم سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده اند.

هم اینک می توانید این مستند تماشایی را به همراه دوبله فارسی، به شکل رایگان و از لینک زیر به صورت مستقیم دانلود نمائید.

 

منابع کنکور «کارشناسی ارشد» مدیریت گردشگری (جهانگردی)


مدیریت گردشگری (جهانگردی) یکی از رشته های آموزشی است که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فرصت ادامه تحصیل را برای علاقه مندان خود فراهم کرده است. داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد می توانند پس از اخذ مدرک کارشناسی در کنکور کارشناسی ارشد که در خرداد ماه هر سال توسط سازمان سنجش برگزار می شود، شرکت کنند. مدیریت گردشگری (جهانگردی) در مقطع کارشناسی ارشد به دو گرایش «مدیریت جهانگردی، گرایش بازاریابی جهانگردی» و «مدیریت جهانگردی، گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی» تقسیم می شود و داوطلبان پس از قبولی در آزمون می توانند در یکی از این دو گرایش ادامه تحصیل دهند.

***

برای آمادگی هر چه بیشتر در کنکور کارشناسی ارشد، آگاهی از منابع آزمون امری حیاتی است و بدین منظور در این بخش تمامی منابع مورد نیاز شما جهت مطالعه و افزایش سطح آمادگی در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری (جهانگردی) در اختیار شما قرار گرفته است. تشخیص اولویت در منابع همراه با یک برنامه ریزی مناسب و دقیق می تواند مسیر دستیابی به این فرصت بزرگ را برای علاقه مندان آن فراهم نماید.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری- زبان تخصصی (انگلیسی):

 • کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی و هتلداری، تالیف غلامرضا کائینی، مریم خزرینژاد، انتشارات سمت
 • کتاب انگلیسی برای دانشجویان مدیریت مسافرت و گردشگری، تالیف رضا عبدی، جلیل عبدی، انتشارات محقق اردبیلی.
 • کتاب ترجمه و راهنمای انگلیسی برای دانشجویان رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری، تالیف سارا نیسی، انتشارات پیام دانشگاهی.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردی:

 • کتاب برنامه ریزی توسعه جهانگردی (رویکردی همپیوند و پایدار)، تالیف حمید ضرغام بروجنی، انتشارات مهکامه.
 • کتاب آزمون های کاربردی برنامه ریزی توسعه جهانگردی، تالیف سیده نینا نبوتی فومنی، انتشارات قربانی.
 • کتاب مبانی، مفاهیم و روش های اجرایی برنامه ریزی توسعه جهانگردی، تالیف کلر گان، ترگت وار، ترجمه حمید ضرغام و زهره جوادی سبدانی، انتشارات صحرادریا.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-روش های کمی در جهانگردی (ریاضیات کاربردی):

 • کتاب ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، تالیف اکبر عالم تبریز و محمد فاریابی باسمنج، انتشارات صفار-اشراقی.
 • کتاب ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت و حسابداری، تالیف هادی رنجبران, انتشارات اثبات.
 • کتاب ریاضیات عمومی، تالیف امید محمودیان، انتشارات نگاه دانش

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-روش های کمی در جهانگردی (پژوهش عملیاتی):

 • کتاب پژوهش عملیاتی: برنامه ریزی خطی و کاربردهای آن، تالیف محمدرضا مهرگان، انتشارات کتاب دانشگاهی.
 • کتاب پژوهش عملیاتی ،تالیف عارفه فدوی، انتشارات نگاه دانش.
 • کتاب تحقیق در عملیات: مفاهیم و کاربردهای برنامه ریزی خطی،تالیف عادل آذر ،انتشارات سمت.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-روش های کمی در جهانگردی (آمار کاربردی):

 • کتاب آمار و کاربرد آن در مدیریت (جلد ۱ و ۲)، تالیف عادل آذر و منصور مؤمنی و سعید جعفری، انتشارات سمت.
 • کتاب آمار کاربردی، تالیف وحید ناصحی فر، انتشارات ترمه.
 • کتاب آمار و احتمال، تالیف هادی رنجبران، انتشارات اثبات.

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-مدیریت بازاریابی (اصول مدیریت):

 • کتاب مدیریت جهانگردی، تالیف راجر داس ویل، ترجمه داود ایزدی، سیدمحمد اعرابی، انتشارات پژوهشهای فرهنگی.
 • کتاب مدیریت عمومی، تالیف سید مهدی الوانی، انتشارات نی.
 • کتاب تجزیه و طراحی سیستم، تالیف علی رضائیان، انتشارات سمت.
 • کتاب مبانی سازمان و مدیریت، تالیف علی رضائیان، انتشارات سمت.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-مدیریت بازاریابی (رفتار سازمانی):

 • کتاب رفتار سازمانی، تالیف ریکی گریفین و گرگوری مورهد، مترجم سید مهدی الوانی و غلامرضا معمارزاده، انتشارات مروارید.
 • کتاب مبانی رفتار سازمانی، تالیف استیفن رابینز، مترجم علی پارسائیان، و محمد اعرابی، انتشارات دفتر پژوهش های فرهنگی.
 • کتاب مدیریت رفتارهای سیاسی در سازمان (مدیریت رفتار سازمانی)، تالیف علی رضاییان، انتشارات سمت.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-مدیریت بازاریابی (بازاریابی و مدیریت بازار):

 • کتاب اصول بازاریابی، تالیف فیلیپ کاتلر و آرمسترانگ گریپ، مترجم بهمن فروزنده، انتشارات آموخته.
 • کتاب بازاریابی گردشگری، تالیف لس لومسدن، ترجمه ابراهیم گوهریان، انتشارات دانشگاه پیام نور.
 • کتاب مدیریت بازار، تالیف داود محبعلی، علی اکبر فرهنگی، انتشارات امیرکبیر.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-علوم اجتماعی (جامعه شناسی):

 • کتاب نظریه های جامعه شناسی، تالیف حسین ادیبی و عبدالمعبود انصاری، انتشارات دانژه.
 • کتاب نظریه های جامعه شناسی، تالیف غلامعباس توسلی، انتشارات سمت.
 • کتاب نظریه های جامعه شناسی در دوران معاصر، تالیف جورج ریتز، مترجم محسن ثلاثی، انتشارات علمی

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-علوم اجتماعی (مردم شناسی):

 • کتاب مبانی انسان شناسی، تالیف محمدصادق فربد، انتشارات پشوتن.
 • کتاب انسان شناسی گردشگری، تالیف امیر هاشمی مقدم، انتشارات سلمان.
 • کتاب درآمدی به انسان شناسی، تالیف کولمن و سایمون و هلن واتسون، مترجم محسن ثلاثی، انتشارات علمی.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-علوم اجتماعی (فرهنگ عامه):

 • کتاب فرهنگ عامه، تالیف احمد تمیم داری، انتشارات مهکامه.
 • کتاب آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی، تالیف جمال انصاری، انتشارات سبحان نور.
 • کتاب فرهنگ عامه ۱، تالیف حسین یاوری، مریم مسیحا، انتشارات آذر.
 • کتاب فرهنگ عامه ۲، تالیف بهاره عابدینی مقانکی، حسین یاوری، انتشارات سیمای دانش.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته گردشگری-تاریخ و جغرافیا (تاریخ و فرهنگ ایران، هنر معماری ایران، باستان شناسی، نقشه خوانی، جغرافیای جهانگردی، جغرافیای جهانگردی ایران):

 • کتاب جهانگردی در چشم اندازی جامع، تالیف چاک گی، ادواردو فایوسولا، ترجمه علی پارساییان و سیدمحمد اعرابی، انتشارات دفتر پژوهشهای فرهنگی.
 • کتاب مبانی کشور شناسی جغرافیایی، تالیف اکارت اهلرز , ترجمه محمدتقی رهنمایی، انتشارات موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب.
 • کتاب اوقات فراغت، تالیف لس هی وود، ترجمه محمد احسانی، انتشارات بامداد کتاب.
 • کتاب مبانی نقشه خوانی، تالیف مجتبی یمانی، انتشارات دانشگاه تهران.
 • کتاب نقشه خوانی کاربردی، تالیف افشین شهام، هیلدا دادفر، انتشارات طراوت.
 • کتاب چکیده تاریخ ایران، تالیف حسن نراقی، انتشارات اختران
 • کتاب شاهکارهای هنر ایران، تالیف آرتور پوپ، مترجم پرویز خانلری، انتشارات علمی فرهنگی و هنری.
 • کتاب هنر و تمدن اسلامی جلد (۱) و (۲) ، تالیف دکتر غلامعلی حاتم، انتشارات پیام نور.
 • کتاب تاریخ ادبیات ایران جلد (۱) و (۲)، تالیف سیدعلی اصغری میرباقری فرد و دیگران، انتشارات سمت.
 • کتاب سبک شناسی معماری ایرانی، تالیف محمدکریم پیرنیا، انتشارات سروش دانش.
 • کتاب آشنایی با معماری اسلامی ایران، تالیف محمدکریم پیرنیا، انتشارات سروش دانش.

 

برنامه ریزی صحیح و حساب شده به همراه بهره مندی از منابع معتبر می تواند مسیر موفقیت شما در کنکور کارشناسی ارشد گردشگری (جهانگردی) را فراهم نماید. در ادامه می توانید فهرست تمامی منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری را به رایگان و به صورت یک فایل PDF دانلود نمائید.

 

جهت مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی در مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد مدیریت گردشگری با شماره تلفن 09133139901 تماس حاصل فرمائید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان ژئوتوریسم- مرداد 95 (دانلود رایگان)


 

مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان زمین گردشگری (ژئوتوریسم) است که مشتمل بر 120 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 95 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-اصول و مبانی زمین گردشگری

-آشنایی با تنوع ژئومورفولوژیک

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با اصول تفسیر میراث

-آشنایی با میراث معدن کاری و گردشگری

-زبان تخصصی انگلیسی


نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 95

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان زمین گردشگری (ژئوتوریسم)- مرداد 95» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان زمین گردشگری (ژئوتوریسم) - مرداد 95» اینجا کلیک کنید.


مجموعه کامل دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، سری کامل دفترچه سوالات «آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 420 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون بهمن 94 الی مرداد 95 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: بهمن 94/مرداد 95/بهمن 95

در ادامه می توانید سری کامل «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - بهمن 94 الی مرداد 95» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه های «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- بهمن 94 الی مرداد 95» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- بهمن 95 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 140 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون بهمن ماه 95 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: بهمن 95

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- بهمن 95» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - بهمن 95» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 95 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 140 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 95 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 95

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 95» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - مرداد 95» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- بهمن 94 (دانلود رایگان)


 

مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 140 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون بهمن ماه 94 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: بهمن 94

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- بهمن 94» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - بهمن 94» اینجا کلیک کنید.


مدرس دانـشگاه، مشـاور توسعه، سرمایه گـذاری، برندینگ و بازاریابـی گردشگــری

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما