حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

دریـچه ای به دنیـای مدیریت گردشگـری، جهانگـردی، هتـلداری، راهنمـای تـور و مدیریت فنـی دفاتر خدمـات مسافرتـی

آمار سایت

نظرسنجی سایت

ایران از چه سالی به "عضویت کامل" سازمان جهانی گردشگری درآمده است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 455
  • بازدید دیروز : 1206
  • بازدید کل : 1086666

سفرنامه لایارد (ماجراهای اولیه در ایران)


سر اوستن هنری لایارد، سیاست مدار جوان انگلستانی که مامور شد برای ایجاد بحران در جنوب ایران به میان ایل بختیاری برود تا با دامن زدن به اختلافات توجه محمد شاه قاجار را از هرات به سوی جنوب جلب کند. او این ماموریت را در پوشش یک سیاح انجام داد و به میان ایل محمدتقی خان بختیاری رفت و دو سال با او و خانواده‌اش زندگی کرد تا فرصت مناسبی برای آشنایی عمیق تر با آداب و رسوم و زندگی روزانه افراد ایل برایش فراهم شود. وی در کتاب «سفرنامه لایارد یا ماجراهای اولیه در ایران» به شرح نکات مفیدی درباره ایل بختیاری ها می‌پردازد؛ که فارغ از اهداف استعماری برای محققین دوره قاجار مفید است. «سر اوستن هنری لایارد»، نویسنده این کتاب در پنجم مارس 1817 میلادی ،در پاریس متولد و در پنجم ژانویه 1894 در سن هفتاد و هفت سالگی در لندن در گذشت.

***

وی در خلال سال های 1840 تا 1842 در خوزستان اقامت داشت. با اینکه بیش از یک قرن و نیم از سفر لایارد به خوزستان می گذرد اما تاکنون هیچ پژوهشگر ایرانی یا خارجی موفق به تهیه چنین گزارش جامع و روشنی در ارتباط با این استان نشده است. لایارد تمام مناطق خوزستان را قدم به قدم سیاحت کرد و از کلیه آثار باستانی آن بازدید به عمل آورد، با روسا و خوانین و شیوخ محلی ملاقات کرد و اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و نظامی منطقه را بررسی نمود، تعداد خانوار هر طایفه و عشیره و منبع مالیات و مال دیوانی و اقامتگاه تابستانه و زمستانه و ییلاق و قشلاق و محل تعلیف احشام طوایف کوچ رو را با دقتی خاص مشخص کرد.


نوع فایل: PDF

نویسنده: سر اوستن هنری لایارد

ترجمه: مهراب امیری

تعداد صفحات : 368

سال انتشار: 1367

انتشارات: وحید

زبان: فارسی

در ادامه می توانید این کتاب را به صورت رایگان دانلود نمائید.

 

برای مشاهده سایر «کتاب های سفرنامه و خاطرات» اینجا کلیک نمائید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 1400 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 140 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 1400 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 1400

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 1400» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - مرداد 1400» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی بند ب- مرداد 1400 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی است که مشتمل بر 120 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 1400 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

- شناخت صنعت گردشگری

- بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی و گردشگری

- برنامه ریزی و سرپرست گشت ها

- شناسایی مسیرهای گردشگری

- آشنایی با قوانین و مقررات گردشگری در دفاتر خدمات

- انگلیسی تخصصی و مکاتبات دفاتر خدمات مسافرتی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 1400

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی- مرداد 1400» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی- مرداد 1400» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان فرهنگی- مرداد 1400 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان فرهنگی است که مشتمل بر 160 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 1400 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

- معماری ایران و جهان

- آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین

- آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی

- شناخت اماکن تاریخی ایران

- شناخت صنعت گردشگری

- مبانی اکوتوریسم و طبیعت گردی

- جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی

- زبان تخصصی انگلیسی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 1400

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان گردشگری- مرداد 1400» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان گردشگری-مرداد 1400» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی طرح تطبیق- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه مدیر فنی طرح تطبیق است که مشتمل بر 40 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

 

- آشنایی با مقررات اجرایی

- اصول حرفه ای ارزیابی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی طرح تطبیق- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع مدیر فنی طرح تطبیق - مرداد 99» اینجا کلیک کنید.(به زودی)

دفترچه سوالات آزمون جامع کارشناس ارزیاب طرح تطبیق- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه کارشناس ارزیاب طرح تطبیق است که مشتمل بر 80 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

 

- آشنایی با مفاهیم و قوانین مرتبط با تاسیسات گردشگری

- اصول فرآیند ارزیابی و آشنایی با ضوابط و فرآیندهای اجرای طرح

- تشریح ضوابط ارزیابی و درجه بندی

- تکنیک های ارزیابی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع کارشناس ارزیاب طرح تطبیق- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع کارشناس ارزیاب طرح تطبیق - مرداد 99» اینجا کلیک کنید.(به زودی)

دفترچه سوالات آزمون جامع مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری است که مشتمل بر 90 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

 

- شناخت صنعت گردشگری

- مدیریت و سرپرستی در تاسیسات گردشگری

- آشنایی با اصول و ابزارهای بازاریابی و تبلیغات

- مدیریت و نظارت بر بخش پذیرش

- مدیریت و نظارت بر بخش خانه داری

- مدیریت و نظارت بر بخش پذیرایی

- مهارت های فردی و ارتباطی

- قوانین، مقررات و ضوابط تاسیسات گردشگری

- مدیریت کیفیت و رضایت مشتریان

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع مدیریت عمومی تاسیسات گردشگری - مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

«چرخه حیات مقصد گردشگری» یا چرخه عمر مقصد باتلر


«چرخه عمر مقصد» یک مدل پژوهشی است که در سال 1980 توسط باتلر ارائه شد. این مدل مراحل توسعه یک مقصد گردشگری را در قالب چند مرحله به تصویر می کشد:

***

مرحله اول این مدل «کشف» نام دارد که در این مرحله مقصد گردشگری با تعداد کمی از گردشگران روبرو است و اثرات اقتصادی اندکی متوجه آن است.تعداد کم گردشگران به حدی است که نیاز به امکانات گردشگری را ضروری نمی کند زیرا عواید دریافتی از آن اندک است. ارتباط گردشگری با اقتصاد محلی اندک، رابطه گردشگران با جامعه محلی صمیمی، کنترل فرایندها از سوی مردم محلی بالا و در مجموع می توان اظهار داشت که فعالیت گردشگری به شکل رسمی وجود ندارد.

مرحله دوم «گسترش» (تحول) یا وارد عمل شدن نامیده می شود که با افزایش فعالیت های گردشگری همراه است و دراین مرحله تعداد گردشگران بیشتری با هدف اقامت کوتاه مدت به مقصد وارد می شوند و موسسات تجاری شروع به احداث خدمات و امکانات تخصصی گردشگری می کنند. تعداد گردشگران به اندازه ای است که عواید کافی به همراه دارد و خدمات رسانی به گردشگران شکل رسمی به خود می گیرد.

مرحله سوم با «توسعه» همراه است که رشد سریع گردشگری و تغییرات مهم در تمامی جنبه های آن؛ در یک زمان نسبتاً کوتاه رخ می دهد. در این مرحله مقصد وارد یک سیستم یکپارچه رسمی گردشگری می شود که از شرکت ها و بنگاه های غیر محلی و فراملی تشکیل شده است. در این مرحله دورنمای گردشگری شکل گرفته و مقصد حالتی فراملی می یابد.

مرحله چهارم «تثبیت» یا تحکیم بخشی است که در این مرحله کل بازدیدکنندگان یکسال مقصد بیش از جمعیت ساکنان آن است و سطح توسعه گردشگری بیش از ظرفیت های کشش محیطی، اقتصادی و اجتماعی مقصد می باشد که همین امر زمینه زوال محصول گردشگری را فراهم می کند.

***

مرحله پنجم «رکود» است که به آن اشباع نیز می گویند. در این مرحله علی رغم امکانات بالای گردشگری در مقصد؛ نرخ گردشگران ورودی افزایش نمی یابد و اغلب بازدیدکنندگان مقصد؛ گردشگران تکراری هستند. پس از مرحله رکود؛ یک مقصد می تواند وارد دو فاز مختلف شود. فاز اول «افول» است که در این مرحله نرخ گردشگران تکراری نیز دچار کاهش شده و برخورد جامعه محلی با گردشگران نامطلوب است و امکانات گردشگری کمتری مورد استفاده قرار می گیرند. اما فاز دوم مرحله «نوسازی» یا احیاء است که دوره دیگری از روند گسترش و توسعه آغاز شده و محصولات جدیدی عرضه و یا تصویری تازه از مقصد برای گردشگران ترسیم می شود.

 

 

«سند راهبردی توسعه گردشگری کشور» را بهتر بشناسیم


برنامه ریزی راهبردی یک اقدام مهم در مسیر طراحی و تنظیم اولویت های یک سازمان است که تلاش دارد جریان استفاده از منابع را به سمت حصول اهداف سازمانی هدایت کند. همچنین دستیابی به هم افزایی کارکنان سازمان را میسر می سازد و موانع موجود در مسیر کارایی آنان را کاهش می دهد. سند راهبردی؛ یک سند مکتوب و واضح از آینده سازمان و مجموعه اقداماتی است که در راستای عملیاتی شدن آن صورت می گیرد. سند راهبردی چشم انداز، بیانیه ماموریت، ارزش محوری، اهداف کلان و برنامه عملیاتی را مشخص می سازد.

***

سند راهبردی توسعه گردشگری کشور؛ با ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاستی در راستای اتخاذ رویکرد بین بخشی و یکپارچگی در جهت دستیابی به توسعه پایدار گردشگری با هماهنگی دستگاه های اجرایی، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه، تدوین و از سوی دفتر هیئت دولت در شهریور ماه 1399 به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ شد.

مشخص ساختن خطوط کلان سیاستی بر اساس چالش های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه توسعه گردشگری، پیاده سازی اهداف در پویاترین شکل ممکن با هدف افزایش بهره وری و توسعه و در نهایت دستیابی به شاخص های رقابت پذیری سفر و گردشگری از اهداف کلی این سند می باشد.

***

این سند که با مدل فرایندی تدوین شده است؛در بخش های زیست محیطی تا شبکه های گردشگری کشور از جامعیت مطلوبی برخوردار است و توجه خاصی به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری دارد. در ادامه می توانید؛ جهت مطالعه و آشنایی بیشتر از جزئیات آن؛ «سند راهبردی توسعه گردشگری کشور» را به رایگان دانلود نمائید.

آزمون جامع گردشگری چیست؟


آزمون جامع گردشگری؛ کنکور فراگیران دوره های آموزشی و علاقه مندان ورود به صنعت گردشگری است که در هر سال و در دو نوبت از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار می شود. این آزمون با محوریت پنج گروه راهنمای ایرانگردی-جهانگردی (فرهنگی)، راهنمای طبیعت گردی، راهنمای ژئوتوریسم، مدیران فنی دفاتر خدمات مسافرتی و مدیران تاسیسات گردشگری برگزار می شود. افراد پس از قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه حضوری می توانند مدارک مورد نظر خود را دریافت کرده و آماده فعالیت در یکی از پنج بخش نامبرده باشند. دو گروه از افراد در آزمون جامع گردشگری می توانند شرکت کنند: فارغ التحصیلان رشته های گردشگری با حداقل مدرک کارشناسی و کلیه افرادی که دوره های کوتاه مدت آموزش گردشگری را در آموزشگاه های مجاز گذرانده و موفق به اخذ مجوز داخلی جهت شرکت در آزمون جامع شده اند.

***

افراد واجد شرایط می توانند از طریق سامانه edutourism.ichto.ir ثبت نام نمایند و جهت ثبت نام ارائه مدارک زیر الزامی است:

-کارت ملی

-شناسنامه (صفحات اول و دوم)

-مدرک تحصیلی (یا گواهی اشتغال به تحصیل)

-عکس پرسنلی

بر اساس مصوبه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تمامی دروسی که شرکت کنندگان موفق به اخذ نمره قبولی در آن می شوند تا 3 مرحله قابلیت ذخیره دارد و داوطلبان می تواند در نوبت های بعدی تنها درس هایی که موفق به اخذ نمره ی قبولی برای آن نشده اند را امتحان دهند. پس از طی سه مرحله مجاز و عدم قبولی در تمامی دروس؛ شرکت مجدد در آزمون جهت تمامی دروس الزامی است.

***

همچنین نمره قبولی برای فارغ التحصیلان رشته های گردشگری در تمامی دروس 10 و برای درس زبان 12 می باشد و نمره قبولی برای فارغ التحصیلان دوره های آموزشی گردشگری (آموزشگاهی) در تمامی دروس 10 و میانگین نمرات 12 خواهد بود.

 

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان طبیعت گردی است که مشتمل بر 140 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

-آشنایی با گیاهان ایران

-آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیل گری

-آشنایی با تنوع زمین شناسی

-آشنایی با پستانداران

-مبانی اکوتوریسم

-آشنایی با پرندگان

-زبان تخصصی انگلیسی

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

همچنین جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان طبیعت گردی - مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی بند ب- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی است که مشتمل بر 120 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

- شناخت صنعت گردشگری

- بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی و گردشگری

- برنامه ریزی و سرپرست گشت ها

- شناسایی مسیرهای گردشگری

- آشنایی با قوانین و مقررات گردشگری در دفاتر خدمات

- انگلیسی تخصصی و مکاتبات دفاتر خدمات مسافرتی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع مدیر فنی بند ب دفاتر خدمات مسافرتی- مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان فرهنگی- مرداد 99 (دانلود رایگان)


مجموعه ای که در اختیار شما قرار گرفته، «دفترچه سوالات آزمون جامع گردشگری» در گروه راهنمایان فرهنگی است که مشتمل بر 160 سوال می باشد. این مجموعه ی سوالات مربوط به آزمون مرداد ماه 99 است که به صورت رایگان، در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. سوالات این مجموعه از سر فصل ها و منابع درسی به شرح زیر می باشد:

- معماری ایران و جهان

- آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین

- آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی

- شناخت اماکن تاریخی ایران

- شناخت صنعت گردشگری

- مبانی اکوتوریسم و طبیعت گردی

- جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی

- زبان تخصصی انگلیسی

 

نوع فایل: PDF

تاریخ آزمون: مرداد 99

در ادامه می توانید «دفترچه سوالات آزمون جامع راهنمایان گردشگری- مرداد 99» را بدون پاسخ و به صورت رایگان دریافت نمائید.

***

جهت تهیه کلید پاسخنامه «آزمون جامع راهنمایان گردشگری-مرداد 99» اینجا کلیک کنید.

سفرنامه (سیاحتنامه) شاردن


سر ژان شاردن، جهانگرد و فیلسوف بزرگ فرانسوی در شانزدهم نوامبر سال ۱۶۴۳ در پاریس چشم به جهان گشود. وی پس از اینکه تحصیلات خود را به اتمام رسانید در سن ۲۲سالگی تصمیم گرفت که اولین سفر جهانگردی خود را از آسیا و هند شرقی شروع نماید که بیشترین تمایلش وی از این سفر، اشتیاق به دیدن ایران بود.

شاردن دوبار به ایران سفر کرد که در سفر اول ۶ سال و در سفر دوم ۴ سال در ایران ماند و زبان فارسی را آموخت. وی اولین جهانگرد اروپایی بود که توانست زبان فارسی را فرا بگیرد، بخواند و بنویسد و اولین کتابش را که به سفرهای ایران اختصاص داشت در سال ۱۷۷۱ میلادی در پاریس منتشر کند. وی بر خلاف اغلب جهانگردان اروپایی که به ایران آمدند وضعیت و شرایط زندگی مردمان آن دوره را بدون هیچ قصد و قرضی به رشته ی تحریر در آورد. متن کامل سفرنامه ی شاردن در سال ۱۸۱۱ میلادی و به تشویق ناپلئون بناپارت که در آن موقع با ایران رابطه ی سیاسی برقرار کرده بود، در آن کشور انتشار یافت.

***

ادوارد براون، ایران شناس مشهور انگلیسی در باره ی شاردن می گوید: «وی معتبرترین مورخ عهد صفوی است و سیاحت نامه ای که او نوشته است از پاره ای جهات با شاهنامه ی فردوسی می شود مقایسه اش کرد که در آن از دلاوریهای پهلوانان ایران صحبت به میان آمده است».

نوع فایل: PDF

نویسنده: ژان شاردن

ترجمه: محمد عباسی

تعداد صفحات : 3300

سال انتشار: 1350

انتشارات: امیر کبیر

زبان: فارسی

در ادامه می توانید این کتاب را به صورت رایگان دانلود نمائید.

 

برای مشاهده سایر «کتاب های سفرنامه و خاطرات» اینجا کلیک نمائید.

منابع درسی آزمون جامع گردشگری


آزمون جامع گردشگری؛ در واقع کنکور سراسری علاقه مندان و فراگیران دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری است که قصد دارند کارت راهنمای تور خود را دریافت نمایند. این آزمون از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هر سال و در دو نوبت برگزار می شود. افراد واجد شرایط شرکت در این آزمون به دو گروه تقسیم بندی می شوند. گروه اول دانش آموختگان رشته های گردشگری که موفق به اخذ حداقل مدرک کارشناسی شده اند و گروه دوم فراگیران دوره های آموزشی راهنمای گردشگری که دوره های آموزشی خود را در مراکز آموزشی و آموزشگاه های مجاز با موفقیت طی نموده و پس از قبولی در آزمون های داخلی، فرصت شرکت در آزمون جامع گردشگری را بدست آورده اند.


جهت شرکت در آزمون جامع گردشگری می بایست در محدوده زمانی مشخص شده از سوی وزارت گردشگری در این آزمون ثبت نام به عمل آورد. فرایند ثبت نام برای فراگیران دوره های آموزشی به صورت اتوماتیک و از سوی آموزشگاه ها انجام می گیرد. با این حال تکمیل بودن مدارک و همچنین گذراندن تمامی آزمون های داخلی از شروط مهم و اصلی جهت ثبت نام فراگیران خواهد بود. همچنین علاقه مندان شرکت در این آزمون که دارای مدارک دانشگاهی مرتبط هستند باید در بازه زمانی ثبت نام به همراه مدارک مورد نیاز به آموزشگاه های مذکور مراجعه و جهت ثبت نام و دریافت معرفی نامه اقدامات مقتضی را انجام دهند.

*****

در نظر داشته باشید؛ جهت ثبت نام اولیه و دریافت اطلاعات و آگاهی از اخبار مرتبط، ضروری است که به سامانه آموزش گردشگری مراجعه نمائید. همچنین منابع درسی جهت شرکت در آزمون های مختلف آزمون جامع گردشگری در ادامه در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که آزمون جامع گردشگری در پنج گروه :

  • مدیریت فنی بند ب
  • راهنمایان ایرانگردی (فرهنگی)
  • راهنمایان زمین گردشگری (ژئوتوریسم)
  • راهنمایان طبیعت (بوم گردی)
  • دوره تاسیسات گردشگری

برگزار می شود و هر فرد می تواند تنها در یکی از موارد مذکور در هر دوره شرکت کند. همچنین در صورتی که افراد موفق به کسب نمره قبولی (10 برای فراگیران و 12 برای رشته های مرتبط) در تمامی دروس آزمون های فوق نشوند؛ می توانند حداکثر تا 3 مرتبه در هر یک از دروس مورد نظر خود شرکت نمایند و شانس خود را برای قبولی در دورس مذکور مورد آزمایش قرار دهند.

در ادامه می توانید تمامی منابع درسی جهت شرکت در هر یک از آزمون های فوق را دانلود نمائید.


مدرس دانـشگاه، مشـاور توسعه، سرمایه گـذاری، برندینگ و بازاریابـی گردشگــری

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما