حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

همه چیـز درباره رشتـه ی مدیریت گردشگـری و جهانگردی، راهنمای تور و مدیر فنی دفاتر خدمـات مسافرتی

آمار سایت

نظرسنجی سایت

کدام یک از کشورهای زیر از نظر آثار ثبت شده در یونسکو با ایران برابر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 1095
  • بازدید دیروز : 738
  • بازدید کل : 306462

حکومتی در عرش؛ کاخ عالی قاپو اصفهان


حکومتی در عرش؛ کاخ عالی قاپو اصفهان

در ضلع غربی میدان نقش جهان و درست روبروی مسجد شیخ لطف الله، عمارت باشکوهی قرار گرفته است که دیر زمانی دولتخانه مبارکه یا قصر دولتخانه نقش جهان نام داشت. کاخ عالی قاپو در حدود سالهای 971 تا 977 خورشیدی و پس از انتقال پایتخت صفویان از قزوین به اصفهان به فرمان شاه عباس اول بنا گردید. این عمارت به عنوان مقر و دولتخانه حکومتی سلاطین عصر صفوی شناخته می شود.

*****

عالی قاپو که از دو عبارت «عالی» و «قاپو» تشکیل شده است به معنای «سر در بلند» و یا «درگاه بلند» می باشد. ورودی این کاخ از سر در بلندی است که تمام با سنگ سماق ساخته شده است و از طریق دو پلکانی که در اطراف تعبیه شده است می توان به طبقات فوقانی دسترسی داشت.

 

 

عالی قاپو به عنوان یکی از شاخص ترین نمونه های معماری عهد صفوی، محلی برای میزبانی شاهان صفوی از سفیران و شخصیت های عالی رتبه آن زمان بوده است. این عمارت در پنج مرحله احداث شده و در زمان جانشینان شاه عباس، به ویژه شاه عباس دوم و شاه سلیمان (در حدود 70 تا 100 سال) ادامه و تکامل یافته است. با استناد به کتیبه ای که از زمان شاه سلطان حسین و به خط نستعلیق در این مکان موجود است، تزئینات طبقه سوم اضافه و مورد مرمت قرار گرفته است.

 

 

بنای عالی قاپو در 6 طبقه و به ارتفاع 48 متر می باشد که طبقات از طریق سه پلکان به هم مرتبط می باشند. در طبقه همکف دو تالار وجود دارد که با کاربری اداری و دیوانی ساخته شده است و به نام های «صدرخانه» و یا «کشیک خانه» مشهور می باشد. در طبقه سوم یک ایوان بزرگ با 18 ستون رفیع وجود دارد که در ایام گذشته این ستون ها مزین به آیینه کاری و سقف آن مملو از تزیینات چوبی و نقاشی های منحصر به فردی بوده است. در پشت ایوان، تالاری بزرگ با اتاق ها و طاق های بسیار زیبا که دیوارهای آن با نقاشی مزین شده، وجود دارد. از ایوان کوچک عالی قاپو که در پشت تالار است، گنبد زیبا و ساده ی توحیدخانه نمایان است. مکانی که صوفیان و درویشان را در شب های جمعه گرد هم جمع میکرد.

 

 

عالی قاپو مکانی برای تماشای مسابقات چوگان از سوی سران دولتی بود. طبقات بعدی این عمارت شامل یک سالن بزرگ در وسط و چندین اتاق کوچک در اطراف است. با اینکه پس از دوره صفوی لطمات زیادی به تزئینات، نقاشی ها و آیینه کاری های عالی قاپو وارد شده است اما همچنان شاهکارهایی از گچبری ها و نقاشی های آن دوران در این بنا مشاهده می شود که هر بیننده ای را به تحسین آن وا می دارد.

 

 

علاوه بر مینیاتورهای رضا عباسی هنرمند مشهور عصر صفوی، یکی از بی نظیرترین شاخص های عالی قاپو؛ گچبری های آخرین طبقه است که تالار آن به اتاق موسیقی یا اتاق صوت معروف است. در این بخش از عمارت، تصاویر انواع جام و صراحی در دیوار ها تعبیه شده است. ساختن و پرداختن این اشکال صرفه نظر از زیبایی ها و خلاقیت و ابتکار هنرمند گچ کار، در این بوده است که انعکاسات حاصل از آن آوازها و نغمه های نوازندگان و اساتید موسیقی را به مدد این اشکال مجوف گرفته و صداها ، طبیعی و بدون انعکاس به گوش مخاطبان برسد.

*****

عالی قاپو بزرگترین کاخ یک پایتخت در عصر خود می باشد. از این رو می توان گفت که این کاخ در زمان صفویان یکی از بهترین کاخ های جهان بوده و تمام ویژگی های یک کاخ سلطنتی را داشته است.

  انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 957

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

مدرس دانـشگاه، مشـاور توسعه، سرمایه گـذاری، برندینگ و بازاریابـی گردشگــری

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما