حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

همه چیـز درباره رشتـه ی مدیریت گردشگـری و جهانگردی، راهنمای تور و مدیر فنی دفاتر خدمـات مسافرتی

آمار سایت

نظرسنجی سایت

کدام یک از کشورهای زیر از نظر آثار ثبت شده در یونسکو با ایران برابر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 20
  • بازدید دیروز : 1114
  • بازدید کل : 306501

میراث پادشاه مؤمن؛ مسجد شاه اصفهان


میراث پادشاه مؤمن؛ مسجد شاه اصفهان

در بخش جنوبی میدان نقش جهان، گنبد سر به فلک کشیده ی بنایی با شکوه؛ چشم اندازی عظیم به این مجموعه داده است. مسجد شاه که با نام های مسجد امام، مسجد جامع، مسجد سلطانی نیز شهرت دارد یکی از مهم ترین بناهای معماری در دوران اسلامی به شمار می رود. این شاهکار بی بدیل معماری که مجموعه منحصر به فردی از هنر کاشی کاری و نجاری به شمار می رود در تاریخ 15 دی ماه 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

مسجد شاه در کنار عمارت کاخ عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله از مهم ترین بناهای دوران صفوی به شمار می آید. ورودی این بنا در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد و ورودی های دیگری در محلات اطراف مسجد با هدف دسترسی سریع تر و آسان تر مردم تعبیه شده است. دسترسی به این بنای با شکوه از طریق خیابان استانداری و کوچه های عمود بر آن (پشت مطبخ و گذر سعدی) و نیز از سمت خیابان حافظ و سپه نیز مقدور می باشد.

 

مسجد شاه در سومین مرحله از ساخت میدان نقشه جهان به دستور شاه عباس کبیر در حدود سالهای 996- 1038 ه ق شروع شد و در زمان حکومت شاه صفی در حدود سال های 1038-1052 ه ق به اتمام رسید.

 


رعایت جهت قبله از سوی معمار بناب بدون شک نقطه عطف معماری این بنا بوده است که در طی سالیان گذشته بسیاری از سیاحان و جهانگردان و همچنین معماران و مهمندسین را به شگفت وا داشته است. سازندگان مسجد به شکلی درست کرده اند که با عبور از ایوان ورودی آن بدون اینکه مورد توجه قرار گیرد نیم چرخی به راست می زنید و در راستای قبله قرار می گیرید. در اصل معمار بنا با یک زوایه 45 درجه مسجد را در راستای قبله جانمایی کرده است.

 

 

در کتاب های قدیمی همچون «عالم آرای عباسی» و «وقایع السنین و الاعوام» از این بنا با اسامی مسجد جامع عباسی و مسجد جامع جدید عباسی نیز یاد شده است. کتیبه سر در مسجد با خط ثلث علیرضا عباسی نگارش شده است که اذهان دارد در سال 1025 به فرمان شاه عباس ثواب ساخت این بنا تبا نام مسجد جامع که تمام از مال خالص بوده است به روح جد اعظم خود یعنی شاه طهماسب اهدا شده است.

*****

مسجد شاه به دلیلی برخورداری از مناره های رفیع و ایوان های سر به فلک کشیده، شبستان های عالی و محراب های نفیس در قالب طرحی یکپارچه از بی نظیرترین شاهکارهای معماری دوران صفوی است. کاشی کاری این بنا به دلیل طرح زیبا، عظمت، ابعاد و شکوه ستاره درخشان هنر عصر صفوی به شمار می رود. مسجد شاه یک مسجد چهار ایوانی می باشد که میانسرای آن تناسبات شش پهلوی منتظم دارد. در دو گوشه جنوب شرقی و جنوب غربی مسجد دو مدرسه با نام های ناصری و سلیمانیه قرار دارد که اولی توسط ناصرالدین شاه و دومی به دست شاه سلیمان مورد مرمت قرار گرفتند.

 

 

در مدرسه جنوب غربی قطعه سنگی وجود دارد که با تابش آقتاب ظهر حقیقی اصفهان را در چهارفصل سال نشان می دهد که محاسبه آن توسط «شیخ بهایی» دانشمند و ریاضی دان معروف عهد صفوی  انجام گرفته است. سطح فوقانی شاخص که وتر مثلث به شمار می رود در جهتی است که ظهر را مشخص می کند، در این میان یک ضلع شاخص به دیوار متصل است و ضلع دیگر معرف جهت قبله می باشد. گنبد بزرگ مسجد به شکل دو پوسته ی گسسته می باشد. فضای خالی بین دو پوش چوب بست هایی قرار گرفته که به نام گنبد ناری معروف است. معمار گنبد استاد فریدون نایینی می باشد.

*****

انعکاس صوت در مرکز گنبد یکی از نکات جالب گنبد این بنا است . ارتفاع گنبد عظیم از سطح زمین 52 متر و ارتفاع مناره های داخلی 48 متر و ارتفاع مناره های سر در که در میدان نقش جهان قرار دارند در حدود 42 متر است.

  انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 928

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

مدرس دانـشگاه، مشـاور توسعه، سرمایه گـذاری، برندینگ و بازاریابـی گردشگــری

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما