حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

همه چیـز درباره رشتـه ی مدیریت گردشگـری و جهانگردی، راهنمای تور و مدیر فنی دفاتر خدمـات مسافرتی

آمار سایت

نظرسنجی سایت

کدام یک از کشورهای زیر از نظر آثار ثبت شده در یونسکو با ایران برابر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 1965
  • بازدید دیروز : 1443
  • بازدید کل : 313125

جهان در نصف جهان؛ میدان نقش جهان


جهان در نصف جهان؛ میدان نقش جهان

میدان نقش جهان نه تنها یکی از مکان های دیدنی شهر اصفهان است بلکه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران به شمار می آید. این میدان مستطیل شکل با درازای ۵۰۷ متر و پهنای ۱۵۸ متر در مرکزی ترین نقطه اصفهان قرار دارد. میدان نقشه جهان یکی از اولین آثاری بوده است که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. این مجموعه ماندگار در اردیبهشت سال 1358 به مجموعه آثار یونسکو ملحق شد.میدان نقش جهان یا میدان امام محور اتصال چهار اثر تاریخی باشکوه می باشد. مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه (امام)، بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو به علاوه دویست حجره دو طبقه مجموعه میدان نقش جهان را تشکیل داده است. امروزه بخش عمده ای از حجره های این میدان به عرضه صنایع دستی اصفهان مشغول می باشند.

 

 

این میدان باشکوه در زمان حکومت شاه عباس اول در باغی به همین نام (نقش جهان) که به دوران حکومت سلاجقه مربوط بود، بنا شد. چهار گوشه این میدان با چهار اثر ارزشمند مزین شده است. مسجد تاریخی شاه (امام) در جنوب میدان، مسجد شیخ لطف الله در شرق ، کاخ عالی قاپو در غرب میدان و بازار قیصریه در شمال این مجموعه و با دستور شخص شاه ساخته شد که هر کدام در نوع خود یکی از بینظیر ترین آثار معماری زمان خویش است.

 

 

میدان نقش جهان در طی حیات خود کاربردهای مختلف و کارکردهای گوناگونی را تجربه نموده است. استقرار کاخ سلطنتی اسباب عملکرد سیاسی را برای این میدان فراهم نمود تا مراسم تشریفاتی، رژه های نظامی و مراسم تعزیر محکومین را به تماشا بنشیند.

 

همچنین وجود دو مسجد سبب شد تا؛ اجرای مراسم و آیین های مذهبی و برپایی نماز جماعت را در قالب عملکرد مذهبی در این میدان تجربه شود. بدون شک وجود بازار و حجره های پیرامون این میدان را از فضای کسب و کار و عملکرد تجاری دور نساخت و در نهایت کاربرد و عملکرد تفریحی مانند آتش بازی، چوگان بازی، قاپون اندازی، شاطر دوانی، اعیاد ملی، خیمه شب بازی و نقالی یکی از محور های همیشگی این مجموعه بوده است.

 

 

میدان نقش جهان اصفهان مهم ترین جاذبه گردشگری شهر اصفهان است که هر ساله تعداد بی شماری از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود رهنمون می سازد.

  انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 1063

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

مدرس دانـشگاه، مشـاور توسعه، سرمایه گـذاری، برندینگ و بازاریابـی گردشگــری

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما